Ринок свинини в Україні в 2017 : думки експертів

Експорт української свинини зменшився в 2016 році в десять разів.

Країна втратила багато ринків збуту ,а тому виробникам доведеться шукати нові виходи ,щоб зберегти рентабельність своїх підприємств. Про це повідомили експерти ринку Артур Лоза і Валерія Шаймухаметова .

Коментуючи ситуацію, глава асоціації «Свинарі України» Артур Лоза,відзначив,що український внутрішній ринок працює за тими ж ринковими правилами ,що і всі ринки світу. І тому цінова політика буде залежати в цьому році від загального ринку. Це стосується усіх виробників свинини,незалежно від об’ємів виробництва.

А аналітик «Фенікс Агро» Валерія Шаймухаметова стверджує,що в порівнянні з 2015 роком ситуація на ринку свинини дуже змінилася. І в першу чергу це пов’язано зі скороченням експорту української свинини у десять разів,а також значної кількості спалахів африканської чуми свиней(АЧС).

Та за цим всім ,зі слів Валерії Шаймухаметовой, є невеликий плюс — це підвищення мінімальної заробітної плати до 3200 гривень.

«Є шанс, що люди почнуть більше купувати м’яса. Все-таки у людей з’явиться така можливість. Але реально судити про те, наскільки це вплине на ціни та ринок — можна буде пізніше. До того ж питання девальвації — не останні в цій схемі», — зазначила експерт.

Але все ж ,з іі слів,головним фактором у формуванні ринку свинини і цін на м'ясо в цьому році стане наявність експорту.

«Якщо в 2015 році великі товаровиробники були орієнтовані на експорт, тобто українська свинина продавалася і в Молдові, Росії, Криму та інших країнах, то в 2016 році ці ринки пішли. Експорт української свинини знизився вдесятеро — Україна експортувала всього 3 тисячі тонн свинини. Тобто великі виробники змушені продавати м’ясо на внутрішньому ринку. А це ніяк не сприяє розвитку дрібних селянських господарств. По факту — маємо зниження рентабельності всюди», — зазначила Валерія.

Окремо Валерія виділила АЧС, що в 2016 році стала великою проблемою для виробників свинини.

«В Україні в 2016 році було близько 80 спалахів АЧС — перед виробниками закрилися ринки збуту, природно це відбилося на ціні. Можна тільки сподіватися, що в цьому році АЧС вдасться побороти», — зазначила експерт.

Тому цілком зрозуміло,зі слів Валерії Шаймухаметової, чому дрібні підсобні господарства зменшують виробництво. Це пов’язано не тільки зі зменшенням експорту і вимушеним продажем української свинини на внутрішньому ринку, так і з девальваційними процесами в Україні.

«Дорожчають корми і енерговитрати, конкурувати за продуктивністю з великими свинарськими фермами населення не може. Тому дрібні підсобні господарства скорочують свою роботу. Якщо в цьому році Україні вдасться повернути експортні ринки, то дрібні приватні господарства знову будуть нарощувати виробництво», — відзначила експерт.

У той же час глава асоціації «Свинарі України» Артур Лоза коментуючи ситуацію зазначив, що знайти вихід для всіх виробників можна,бо в умовах ринкових відносин не може бути фіксованої ціни на свинину.

«Фіксована ціна на продукцію — це утопія. Щоб виправити ситуацію і захистити себе виробникам треба об’єднуватися. Є різні шляхи цього досягти: створення кооперативів, розробка схем вирощування поголів’я, інтеграція. Під останньою мається на увазі співпрацю з великими свинокомплексами, які можуть, наприклад, передавати поросят для дорощування населенню тощо. Об’єднання і пошук нових механізмів роботи — це „ключ“ до успішної роботи і отримання бажаних прибутків», — запропонував Артур Лоза.

Прокоментували фахівці і сезонні підвищення цін на м’ясну продукцію. З їх слів,це прогнозоване явище,що залежить від попиту на внутрішньому ринку.

«Перед Новим роком ціни на м’ясо зросли. Переробники закуповували у великих свинокомплексів продукцію за ціною 35 гривень за кілограм. Зараз, після свят, ціна впала до меж 31 гривні. Тобто попит підвищив ціни. Але це було завжди і буде», — зауважила аналітик" Фенікс Агро "Валерія Шаймухаметова.

Та обидва експерти сходяться на тому,що ціни на ринку свини України в 2017 році будуть залежати від експорту і від АЧС.

Інформаційне джерело - asu.pigua.info

Партнери